Cheminės medžiagos gaminiuose gali kelti pavojų sveikatai
Kancerogenai yra cheminės medžiagos, galinčios sukelti vėžį. Jos trikdo normalią ląstelių veiklą, o į žmogaus organizmą gali patekti įkvepiant arba per odą. Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA), prisidėdama prie vėžį galinčių sukelti cheminių medžiagų rizikos valdymo, įspėja, kad kancerogenų galima aptikti ir įvairiuose plataus vartojimo gaminiuose.
Kai kurie kancerogenai yra pavojingesni už kitus. Pagal Cheminių medžiagų klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (CLP) reglamentą, jie skirstomi į tris kategorijas:
1A kategorija – cheminės medžiagos, kurių kancerogeniškumas žmonėms įrodytas;
1B kategorija – cheminės medžiagos, kurios, manoma, gali sukelti vėžį žmonėms;
2 kategorija – cheminės medžiagos, įtariamos galinčios sukelti vėžį žmonėms.
Nors tokios cheminės medžiagos kaip kadmis, kobaltas, trichloretilenas, formaldehidas ir heksavalentis chromas priskiriamos pavojingiausioms kategorijoms, jos vis dar naudojamos arba aptinkamos tam tikruose produktuose ir tampa pavojingos vartotojui, jei jų kiekis viršija nustatytas ribas.
Pavyzdžiui, kadmio, kurio leistinos normos yra ES yra griežtai reglamentuotos vartotojams skirtuose gaminiuose, galima aptikti bižuterijos dirbiniuose, žaisluose ar kituose lydmetalio detalių turinčiuose gaminiuose. Jei šiuose produktuose kadmio koncentracija viršija nustatytą normą, toks gaminys yra nesaugus ir turi būti pašalintas iš rinkos. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) yra uždraudusi teikti į rinką ne vieną tokį pavojingą gaminį.
Klijuose naudojamas chloroformas taip pat negali viršyti nustatytų normų, nes kitaip gaminys būtų laikomas nesaugiu ir uždraustas.
ECHA atkreipia dėmesį ir į kancerogenines medžiagas, kurios gali būti naudojamos teikiant tatuiruočių ar ilgalaikio makiažo paslaugas. Siekiant apsaugoti ES piliečius, tūkstančiai pavojingų cheminių medžiagų, tokių kaip kadmis ar arsenas, esančių tatuiruočių rašale ir permanentiniame makiaže, nuo 2022 m. sausio ES yra ribojamos.
Daugiau apie kancerogenų riziką ir ribojimą skaitykite ECHA pranešime: https://echa.europa.eu/hot-topics/preventing-cancer