2024-04-03

UAB „Romitas“ skirta bauda už Reklamos įstatymo pažeidimus

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išnagrinėjo bylą dėl UAB „Romitas“ skleistos maisto papildų reklamos, kurioje buvo užsimenama apie žmogaus ligų gydymo ir profilaktines savybes, bei teikiamos nepageidaujamos reklamos.

Tyrimą VVTAT pradėjo gavusi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos protokolą dėl UAB „Romitas“ reklamos naudojimo reikalavimų nesilaikymo. Protokolu nustatyta, kad bendrovė reklaminiame leidinyje „Sveikatos technologijos“ reklamuodama maisto papildus („Visionix 30 cap.“, „Crystalux 140 ml. sirupas“, „Dizurine 30 cap.“, „Femydry 140 ml. sirupas“, „Insuvit 30 cap.“, „Insunorm 140 ml. sirupas“, „Bodyclean 30 cap“, „Actiflex 140 ml. sirupas“, „Mikofreen 140 ml. sirupas“, „Otosun 140 ml. sirupas“, „Branyton 30 cap.“, „Memoclean 140 ml. sirupas“, „Vigor 30 cap.“) vartojo sveikatingumo teiginius, kurie neatitinka teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Minėtų maisto papildų reklamoje buvo daromos nuorodos į prarastų akių funkcijų, regėjimo atkūrimą, akies lęšio išvalymą, „susidorojimą“ su diabetu, gliukozės kiekio normalizavimą, apetito, didelio troškulio, dažno šlapinimosi mažinimą, audinių regeneraciją, akių, kraujagyslių, inkstų, kepenų, smegenų ir viso organizmo sveikatą, organizmo (kraujo, limfos, audinių) išvalymą, grybelinių virusų sunaikinimą, imuninės sistemos atkūrimą, klausos sugrąžinimą, kraujagyslių atkūrimą, apsaugą nuo insulto. Dėl šios priežasties vartotojai galėjo nepagrįstai sudaryti įspūdį, kad reklamuoti maisto papildai ne tik turi naudą sveikatai ar su sveikata susijusiai gerai savijautai, bet ir gali padėti įvairioms vartotojų grupėms – t. y. asmenims, turintiems prastą regėjimą, klausą, grybelį, sergantiems diabetu, širdies ligomis, cistitu, raumenų ir kaulų sistemos ligomis, kraujagyslių ligomis.

Tyrimo metu, vertinant maisto papildų reklamoje pateikiamus teiginius, VVTAT gavo pasikartojančius vartotojų pranešimus ir skundus, apie leidinio „Sveikatos technologijos“ platinimą įvairiuose Lietuvos miestuose. Vartotojai informavo VVTAT, kad reklaminiai leidiniai platinami į gyvenamųjų namų pašto dėžutes, ant kurių aiškiai išreikšti vartotojų nesutikimai gauti reklamą (lipdukai „Reklamos gauti nepageidauju“ ir pan.). Tyrimo metu nustatyta, jog reklaminis leidinys „Sveikatos technologijos“ buvo platinamas 2023 metų vasario-lapkričio mėnesiais, VVTAT buvo gauti 13 vartotojų pranešimai bei 2 vartotojų prašymai dėl teikiamos nepageidaujamos reklamos.

Įvertinus tyrimo metu nustatytas aplinkybes, už Reklamos įstatymo nuostatų pažeidimus UAB „Romitas“ skirta 347,83 eurų bauda.

VVTAT nutarimas per 30 kalendorinių dienų nuo nutarimo priėmimo dienos gali būti apskųstas teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.